Elektryzowanie bieżni i jego następstwa.

  1. Głównym zamysłem prowadzonego przeze mnie bloga było przedstawianie państwu typowych usterek urządzeń fitness z jakimi mam do czynienia w pracy.

W dzisiejszym wpisie dokonam analizy usterki komputera wywoływanej przez ładunki  elektrostatyczne.

Ładunek elektrostatyczny wytwarzany jest na bieżni w wyniku tarcia materiału tekstylnego  pasa biegowego o pokrytą tworzywem sztucznym deskę ślizgową.

Elektryzowanie pasa bieżni

Tarcie wywołuje ruch elektronów między pasem a deską. Przemieszczające się elektrony gromadzą się na desce tworząc potencjał ujemny, czyniąc jednocześnie pas potencjałem dodatnim. Potencjałem dodatni jest zarówno pas, obuwie jak i strój osoby biegającej na bieżni.

Duża różnica potencjałów dąży do wyrównania wykorzystują ludzkie ciało jako przewodnik elektryczny przy zetknięciu dłoni ze stalowym elementem konstrukcyjnym bieżni, ewentualnie klawiaturą przycisków komputera sterującego.

Chwilowy przeskok ładunku z pasa poprzez ludzkie ciało na komputer sterujący może trwale uszkodzić mikrokontroler bieżni (komputer), który jest bardzo kosztowną częścią składową.

Zapobieganie:

Przepływ elektronów między pasem , a deską skutecznie hamuje regularne smarowanie blatu bieżni olejem silikonowym w sprayu.

Przy okazji artykułu pragnę zaprezentować modele bieżni w których, co prawda rzadko, ale zdarzały się tego typu usterki.

Kettler  Track Experience

Precor 956i

Star Cardio SCT 1000

 

 

Jeśli masz problem z bieżnią zapraszam do kontaktu.

tel: 506 830 503

Informacje o Paweł Szczech

Pasjonat technologii wspierających trening sportowy.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady techniczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments